Zatrzymanie przez Policję za jazdę po alkoholu – co robić podczas Zatrzymania

Jazda po alkoholu może stanowić przestępstwo z art. 178a kk albo wykroczenie z art. 87 kodeksu wykroczeń. Prawie każde z tych czynów karalnych rozpoczyna się od zatrzymania nas przez Policję oraz poddaniu badaniu na zawartość alkoholu.

W poniższym artykule znajdziecie Państwo odpowiedź na pytanie: Czy mogę odmówić badania alkomatem?

Czy można odmówić badania alkomatem – jazda po alkoholu – 178akk

 

To jak zachować podczas przesłuchania ?

  1. Zachowaj spokój i postępuj racjonalnie

– podstawą jest zachowanie spokoju i niepoddawanie się emocjom. Staraj się nie kłócić z funkcjonariuszami, ponieważ ich relacje będą miały duży wpływ na dalszy przebieg postępowania. Pamiętaj o swoich prawach, ale także wykonuj polecenia funkcjonariuszy. Jazda po alkoholu jest już faktem, nic z tym nie zrobisz w danym momencie, musisz pomyśleć, jak ponieść najmniejsze konsekwencje.

  1. Poddaj się badaniu albo zdecyduj, że chcesz jechać na krew

– poddanie się badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu jest obowiązkiem, możesz również zdecydować, iż żądasz badania krwi. Jeżeli paliłeś papierosy kilkanaście minut przed zatrzymaniem powiedz o tym Policjantom, nie powinni oni od razu Cię przebadać. Pamiętaj również, iż badanie powinno odbyć się w radiowozie, a badania powinny być przeprowadzone co 15 minut, a nie jedno po drugim.

  1. Uważaj na to co mówisz policjantom

– z faktu zatrzymania Policjanci wykonują protokół zatrzymania, w którym mogą zapisać m.in. co mówiłeś, w tym okoliczności popełnienia przestępstwa, a w szczególności informację o ilości spożytego alkoholu. Może to być jedna z kluczowych informacji w dalszym toku postępowania. Co prawda w postępowaniu karnym wyjaśnień oskarżonego nie można zastępować notatkami i innymi zapisami, ale niejednokrotnie na tej podstawie biegli wydają opinię w sprawie. Dla swojego dobra warto jest powstrzymać się od informowania Policji co się piło i ile, na wyjaśnienie tych okoliczności przyjdzie jeszcze czas.

  1. Przeczytaj protokół zatrzymania

uważnie zapoznaj się z protokołem zatrzymania przed jego podpisaniem. Upewnij się, że wszystkie zawarte w nim informacje są zgodne z faktami, jeżeli nie zgadzasz się z jakimś elementem poproś o wskazanie tego w protokole.

Miej świadomość tego, że niezatrzymanie się do kontroli drogowej, w zależności od danych okoliczności może stanowić albo przestępstwo albo wykroczenie.

Zgodnie z art. 178b kodeksu karnego ten kto pomimo wydania przez funkcjonariusza Policji polecenia zatrzymania pojazdu przy użyciu sygnałów świetlnych lub dźwiękowych niezwłocznie nie zatrzymuje pojazdu i kontynuuje jazdę podlega karze od 3 miesięcy do lat 5.

Widzimy więc, że kara za niezastosowanie się do kontroli Policyjnej jest nawet surowsza niż sama kara za jazdę po alkoholu.

Jeżeli zastosujesz się do przedmiotowego artykułu wszystko powinno pójść dobrze, następnym krokiem będzie dokonanie odpowiednich czynności przy pierwszym przesłuchaniu na Policji – o czym dowiesz się więcej w poniższym artykule:

Przesłuchanie na policji po jeździe po alkoholu – jak sobie nie zaszkodzić

Jazda po alkoholu – adwokat – potrzebujesz pomocy. Zgłoś się do adwokat Ernesta Mocarskiego. Więcej dowiesz się o nas:

https://www.kancelaria-prawo-karne.pl/