Adwokat jazda po alkoholu – Jazda po alkoholu może stanowić albo przestępstwo z art. 178akk albo wykroczenie z art. 87 kodeksu wykroczeń. O różnicach możecie się Państwo dowiedzieć z poniższego artykułu:
Art. 87 kodeksu wykroczeń – jazda w stanie po spożyciu – adwokat pomoc Kierowcom
Zgodnie z przepisami prawa 0,10 mg/l jest to ilość alkoholu z jaką w Polsce możemy zgodnie z prawem prowadzić samochód, ale czy na pewno? Przychodzi do nas wielu klientów z zarzutem jazdy po alkoholu, gdzie ilość wydychanego alkoholu wynosiła 0,10 mg/l.
Jaka kara grozi za 0,10 mg/l
Zgodnie z przepisami jazda po alkoholu z ilością 0,10 mg/l grozi karą:
- aresztu;
- grzywny nie niższej niż 2500 zł
- oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do lat 3.
Zgodnie z art. 46 ust. 2 pkt 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy stężenie alkoholu w organizmie wynosi co najmniej 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że słusznym jest zatrzymanie przez Policję takiej osoby, ale czy już ukaranie przez Sąd też jest słuszne. Otóż nie, ponieważ każdy sprzęt, którym wykonywane jest badanie alkoholu posiada tzw. błąd pomiaru.
W aktach sprawy Sądowej znajduje się świadectwo wzorcowania danego urządzenia, gdzie wskazane jest niepewność pomiaru, która może wynosić 0,02 mg/l. Przedmiotowa niepewność oznacza, iż dany pomiar może być błędny w ww. zakresie. Oznacza to, że w przypadku, gdy dana osoba wydychała 0,10 mg/l realnie miała 0,08 mg/l tzn. ilość alkoholu, którą realnie mogła prowadzić samochód.
W tym miejscu należy zauważyć, iż wskazana w świadectwie wzorcowania niepewność pomiaru dotyczy gazów ściśle określonych w warunkach laboratoryjnych, które nie występują na drodze w momencie zatrzymania, dlatego błąd pomiaru realnie może wynosić więcej niż 0,02 mg/dm3.
W idealnym świecie przy stężeniu 0,10 mg/l:
– policjant nie powinien zatrzymać nam prawa jazdy, a w przypadku gdy to zrobi Sąd powinien wydać wyrok uniewinniający z uwagi na wyżej wskazaną argumentację.
To co mi grozi za jazdę po alkoholu z ilością 0,10 mg/l. Według prawa Nic i powinieneś być uniewinniony od stawianego zarzutu.
Dodatkowo trzeba pamiętać o jednej z podstawowych zasad prawa karnego zgodnie z którą w przypadku powstania jakichkolwiek wątpliwości, należy je rozstrzygać na korzyść oskarżonego.
Podsumowując:
Wynik 0,10 mg/l alkoholu, choć na pierwszy rzut oka wydaje się jednoznaczny, musi być interpretowany z uwzględnieniem niepewności pomiarowej alkomatu, która zazwyczaj wynosi co najmniej 0,01 mg/l. Dlatego realne stężenie alkoholu może oscylować w zakresie od 0,09 mg/l do 0,11 mg/l. Ta niepewność pomiaru jest kluczowym argumentem w obronie prawnej kierowców, którzy mogą zakwestionować podstawy do zatrzymania ich prawa jazdy.
Kierowcy, których prawo jazdy zostało zatrzymane, powinni niezwłocznie skonsultować się z adwokatem specjalizującym się w prawie ruchu drogowego – adwokatem Ernestem Mocarskim. W sytuacji, gdy najwyższy wynik badania alkomatem wskazuje na poziom 0,10 mg/l, istotne jest, aby złożyć do sądu wniosek o zwrot prawa jazdy, powołując się na niepewność pomiaru alkomatu. Dodatkowo, w przypadku wydania przez sąd postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy, kierowca ma prawo złożyć zażalenie na to postanowienie w ciągu 7 dni od jego doręczenia.
Adwokat jazda po alkoholu
Poniżej artykuł odnośnie tego, co Ci grozi w przypadku, gdy we krwi posiadałeś 1 promil