Jazda po alkoholu może koniec końców może przybrać postać przestępstwa z art. 178a kk. albo art. 87 kodeksu wykroczeń. Wszystko zależy od ilości wypitego alkoholu i jej zawartości w naszym organizmie. O szczegółach w różnicach możesz dowiedzieć się więcej w naszym artykule:
Zgodnie z art. 87 § 1 kodeksu wykroczeń, ten kto prowadzi pojazd mechaniczny w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka podlega karze:
– aresztu;
– grzywny nie niższej 2500 zł
W związku z popełnieniem powyższego wykroczenia Sąd obowiązany jest również orzec zakaz prowadzenia pojazdów.
Maksymalna grzywna za prowadzenia pojazdu w stanie po użyciu to 30.000,00 zł
Stan po użyciu alkoholu występuje gdy ilość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila albo 0,1 do 0,25 mg w 1 dm wydychanego powietrze.
Przy takiej ilości alkoholu prowadząc samochód popełniamy wykroczenie.
W przypadku wykroczenia jazdy po spożyciu alkoholu Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów: od 6 miesięcy do lat 3. Zakaz wymierza się w miesiącach lub latach.
Sąd jest obowiązany określić rodzaj pojazdu, którego dotyczy zakaz. Przedmiotowy zakaz obowiązuję od momenty uprawomocnienia się orzeczenia.
Szukasz pomocy w sprawie jazdy po alkoholu, albo jazdy w stanie po spożyciu alkoholu – art. 178akk, art. 87 kodeksu wykroczeń – Zadzwoń do nas – adwokat pomoc po alkoholu Ernest Mocarski