Zakaz prowadzenia pojazdów ile trwa – jazda po alkoholu – adwokat

Zakaz prowadzenia pojazdów, jako środek karny, mimo iż może być nałożony nawet „dożywotnio” to zgodnie z art. 42 § 3 i 4 kodeksu karnego, jest traktowany jako środek karny o charakterze terminowym tzn. iż powinien się skończyć po pewnym czasie obowiązywania.

Jego skuteczność i ograniczenia czasowe są kluczowe dla zrozumienia jego praktycznego zastosowania w prawie karnym.

Zakaz prowadzenia pojazdów, jako środek karny z godnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 16 maja 2003 r. (sygn. akt. II KK 65/03) musi być wymierzony w pełnych latach. Prawo karne wyklucza orzekania zakazu prowadzenia pojazdów w miesiącach w przypadku przestępstw, w szczególności przestępstwa z art. 178a k.k.

To na ile może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów ?

Możliwy wymiar czasowy tego zakazu mieści się w przedziale od roku do maksymalnie 15 lat, co znajduje odzwierciedlenie w art. 43 § 1 kk oraz art. 42 § 2 kk.

Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów

W szczególnych przypadkach, gdzie wymóg bezpieczeństwa publicznego jest wyjątkowo wysoki, możliwe jest orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów na czas nieokreślony, znany jako zakaz „dożywotni”. Taki zakaz, zgodnie z art. 42 § 3 i 4 kk, jest powiązany z obligatoryjnym trybem orzekania i może być stosowany w przypadku ponownego skazania osoby prowadzącej pojazd mechaniczny.

Orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów niesie za sobą natychmiastową utratę wszelkich uprawnień do kierowania pojazdem, niezależnie od momentu ich zdobycia przez skazanego. Jest to kluczowe dla zrozumienia, że nawet jeśli sprawca uzyskałby prawo jazdy po wydaniu wyroku, ale przed jego uprawomocnieniem, zakaz nadal będzie miał zastosowanie. Ponadto, zakaz ten ogranicza nie tylko posiadane już uprawnienia, ale także możliwości ich uzyskania w przyszłości.

Zakaz prowadzenia pojazdów jako środek karny ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zrozumienie granic temporalnych tego zakazu jest niezbędne dla prawników, sędziów, a także dla osób podlegających temu środkowi karnemu.

 

Więcej o zakazie prowadzenia pojazdów dowiesz się z naszej strony –

Zakaz prowadzenia pojazdów – 178a kk – jazda po alkoholu – adwokat Warszawa

 

Szukasz pomocy w związku z jazdą po alkoholu – art. 178a kk – zadzwoń do adwokata Ernesta Mocarskiego – Warszawa – adwokat – Pomoc kierowcom