Czy można odmówić badania alkomatem – jazda po alkoholu – 178akk

Jazda po alkoholu może być przestępstwem albo wykroczeniem, w obu przypadkach zazwyczaj wszystko zaczyna się od zatrzymania przez Policję.

Zatrzymanie przez Policję za jazdę po alkoholu – co robić podczas Zatrzymania

Policja może zatrzymać nas kiedy prowadzimy pojazd z wielu powodów, jak:

– rutynowa kontrola;

– popełnienie wykroczenia drogowego;

– podejrzenie jazdy po alkoholu czy po użyciu środków odurzających.

 

Powody mogą być różne. Również z różnych powodów możemy nie chcieć poddać się badaniu. Co do zasady zgodnie z ustawą o ruchu drogowym art. 129i ust. 1 :

Badanie w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu przeprowadza się przy użyciu urządzeń elektronicznych dokonujących pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.

Jak więc widzimy badanie alkomatem jest pierwszym sposobem, jakim Policjanci powinni nas zbadać na zawartość alkoholu we krwi. Co do zasady w żaden sposób Policjant nie może nas zmusić do dmuchania w alkomat. Zgodnie z prawem tj. art. 129 ust. 2 ustawy o ruchu drogowym, w przypadku gdy osoba podlegającą badaniu odmawia poddanie się badaniu na zawartość alkoholu w organizmie urządzeniem elektronicznym  to zawartość alkoholu następuje na podstawie badania krwi.

 

CZYLI MOGĘ ODMÓWIĆ BADANIA ALKOMATEM?

Odp. brzmi TAK, prawo przewiduje taką możliwość. Policja nie może nas do tego przymusić, ani odmawiając badania alkomatem nie popełniamy przestępstwa albo wykroczenia.

 

Czy powyższe oznacza, że nie ma dla nas żadnych konsekwencji ? NIE

Zgodnie bowiem z powyższym w przypadku jazdy po alkoholu i odmowy poddania się badaniu na zawartość alkoholu we krwi, ustalenie zawartości alkoholu nastąpi na podstawie badania krwi.

 

Czy mogę nie zgodzić się na badanie krwi?

Takie badanie może być przeprowadzone również bez Twojej zgody. W tym celu Policjanci zabiorą Ciebie do najbliższego szpitala celem pobrania krwi.

W tym miejscu warto podkreślić, iż brak jest jasnych regulacji dotyczących możliwości zastosowania środków przymus bezpośredniego w sytuacji, gdy kierujący nie zgadza się na badanie poziomu alkoholu we krwi. Mając jednak na uwadze fakt, iż takie zachowanie może doprowadzić do nie wykrycia przestępstwa zastosowanie środków bezpośredniego przymusu w postaci przytrzymania będzie uznane przez sądy powszechne za w pełni właściwe.

Poniżej zamieszczam stanowisko odnośnie takie sytuacji wydane przez Policję:

https://ksp.policja.gov.pl/wdz/prawo/26429,Uzycie-SPB-wobec-osob-nietrzezwych-odmawiajacych-poddania-sie-badaniom-lekarskim.html

Dokładny sposób przeprowadzenia badania na zawartość alkoholu jest opisany w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Ministra Spraw wewnętrznych i Administracji z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie badań na zawartość alkoholu w organizmie

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180002472/O/D20182472.pdf

Następnie bardzo prawdopodobnym jest, iż w toku postępowania karnego zostanie przeprowadzona opinia biegłego toksykologa, który powinien zastanowić się jaką ilość alkoholu dana osoba posiadała w momencie jazdy po alkoholu.

Teraz już wiesz, czy możesz odmówić badania alkomatem.

 

Poszukujesz pomocy w przypadku jazdy po alkoholu. Art. 178a par. 1 kodeksu karnego, art. 87 par. 1 kodeksu wykroczeń. Zadzwoń do adwokata Ernesta Mocarskiego

Adwokat Jazda po Alkoholu – art. 178a k.k.