Spowodowanie wypadku w komunikacji pod wpływem jazdy po alkoholu
Jazda po alkoholu może stanowić przestępstwo albo wykroczenie. Zarówno wszystkiego o tym przestępstwie z art. 178a k.k., albo wykroczeniu z art. 87 k.w. dowiesz się z naszych artykułów:
Art. 87 kodeksu wykroczeń – jazda w stanie po spożyciu – adwokat pomoc Kierowcom
jednakże czasami w wyniku jazdy po alkoholu dochodzi również do spowodowania wypadku w komunikacji. Takie zachowanie sprawcy tj. kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu środka odurzającego, które w następstwie narusza zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i powoduje wypadek stanowi dwa odrębne czyny zabronione:
- z art. 178a par. 1 lub art. 178a par. 2 k.k.
- 177 par. 1 lub 2 k.k. w zw. z art. 178 par. 1 k.k.
Należy również pamiętać, iż w wyniku takich działań mogą wystąpić również konsekwencje dla zdrowia innych osób, a nawet spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci. W takim przypadku może nam dojść „walka” z jeszcze innymi przepisami prawa karnego takimi jak: art. 156 par. 1 k.k.
Prawo polskie jasno rozgranicza sytuacje prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu od sytuacji spowodowania wypadku drogowego. Zgodnie z art. 178 § 1 Kodeksu karnego, osoba prowadząca pojazd w stanie nietrzeźwości, która spowoduje wypadek, podlega surowszym sankcjom niż w standardowych przypadkach. To zwiększone zagrożenie karne stanowi podstawę do surowszego traktowania takich zachowań.
W przypadku spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu Sąd orzeka karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę.
W takim przypadku sprawca przestępstwa musi również liczyć się z obligatoryjną konfiskatą pojazdu. O konfiskacie dowiesz się wszystkie z naszego artykułu:
Konfiskata pojazdów za jazdę po alkoholu, czyli zmiany w art. 178a kodeksu karnego
Najtrudniejsza sytuacja dla sprawcy wypadku jazdy po alkoholu ma miejsce wtedy, kiedy konsekwencją spowodowania wypadku była śmierć osoby, w takim bowiem przypadku sprawca może podlegać karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy nawet do lat 8.
Każda osoba, która znajdzie się w sytuacji spowodowania wypadku lub kolizji pod wpływem alkoholu, powinna być świadoma poważnych konsekwencji, które mogą nastąpić. Surowe kary, długotrwałe zakazy prowadzenia pojazdów oraz inne sankcje są realnym zagrożeniem. Kontakt z doświadczonym adwokatem jest kluczowy w celu zrozumienia własnej sytuacji prawnej oraz optymalizacji strategii obrony w sądzie.
W razie potrzeby skontaktuj się z adwokatem Ernestem Mocarskim, specjalizującym się w sprawach karnych.