Zasady dotyczące przepisu o konfiskacie pojazdów dla kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu (art. 178a §1 k.k.) zostały zaktualizowane i weszły w życie 14 marca 2024 r. W ramach tej zmiany, władze mogą przejąć na własność pojazd, jeśli kierowca przekroczy ustalone limity alkoholu we krwi.
Wiele krajów europejskich, takich jak Belgia czy Finlandia, posiada już podobne regulacje. Polska, choć wprowadza te zmiany, nie jest pionierem w tej dziedzinie.
Nowe przepisy szczegółowo określają różnice między sytuacjami, gdy kierowca powoduje wypadek pod wpływem alkoholu, a tymi, gdy jedynie prowadzi po spożyciu, lecz nie powoduje wypadku. W zależności od stężenia alkoholu w organizmie – powyżej 1 promila lub 0,5 mg/dm3 w przypadku spowodowania wypadku – sąd obligatoryjnie decyduje o konfiskacie pojazdu. Jeśli zawartość alkoholu jest niższa, decyzja o konfiskacie jest w gestii sądu.
Dodatkowo, przepisy przewidują możliwość odstąpienia od konfiskaty w szczególnych przypadkach, takich jak trudna sytuacja rodzinna lub opieka nad chorym członkiem rodziny, co daje sędziom przestrzeń do indywidualnej interpretacji.
Nie ma znaczenia wartość pojazdu – konfiskata dotyczy każdego pojazdu należącego do sprawcy przestępstwa. W sytuacji, gdy pojazd nie jest wyłączną własnością sprawcy, sąd może orzec przepadnięcie równowartości pojazdu. Więcej dowiesz się na naszej stronie – www.178akk.pl
Jeżeli pojazd był używany służbowo w momencie popełnienia przestępstwa, ustawodawstwo wyłącza możliwość konfiskaty, nakładając na sąd obowiązek orzeczenia nawiązki na rzecz państwa, której minimalna wartość wynosi 5.000,00 zł.
Nowe przepisy wzbudzają także kontrowersje dotyczące ich zgodności z prawem własności, co w Polsce nadal pozostaje przedmiotem debat.
Warto śledzić rozwój sytuacji w kontekście tego gorącego tematu legislacyjnego.
Jesteś oskarżony o przestępstwo jazdy po alkoholu – zadzwoń do nas – Adwokat Ernest Mocarski pomaga kierowcom. Adwokat Warszawa.