Sądy w Polsce na podstawie przepisów prawa karnego mają do swojej dyspozycji stosowanie środka karnego w postaci orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów zgodnie z art. 39 pkt 3 k.k. oraz art. 42 kodeksu karnego. W jednym z punktów wyroku skazujący Sądy stwierdzają (tutaj zapis może być różny”, iż:
„na podstawie art. 42 § 2 k.k. orzeka wobec Jana Kowalskiego zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 3 lat”.
Zakaz prowadzenia pojazdów – 178a kk – jazda po alkoholu – adwokat Warszawa
Taki zakaz obowiązuje od momentu zatrzymania danej osoby. Przestępstwo z art. 244 k.k. ma wymusić na osobach skazanych respektowanie przez nich orzeczenia Sądu.
Kilka słów o przestępstwie z art. 244 k.k. możecie Państwo przeczytać również Komisariatu Policji w Zakopanem, gdzie w kilku słowach znajduje się esencja przedmiotowego przestępstwa:
https://zakopane.policja.gov.pl/ktt/aktualnosci/14813,Kierujac-samochodem-zlamal-sadowy-zakaz-prowadzenia-pojazdow-na-dodatek-w-stanie.html
Przedmiotowe przestępstwo występuję wtedy, kiedy wobec nas jest orzeczony prawomocny zakaz prowadzenia pojazdów, a my w trakcie jego obowiązywania będziemy prowadzić pojazd mechaniczny. Zgodnie z art. 244 k.k. za tego typu przestępstwo grozi kara od 3 miesięcy pozbawienia wolności do lat 5.
Surowość kary jaką może orzec wynika z przyjętego przez sądy karne założenie, że skoro skazanie nie przynosi żadnego efektu wychowawczego i dana osoba narusza zakaz prowadzenia pojazdów tym samym wykazuje lekceważenie dla rozstrzygnięcia sądowego.
Przedmiotowe przestępstwo według większości sądowej może być popełnione zarówno w zamiarze bezpośrednim, jak i ewentualnym – co może mieć ogromne znaczenie przy prowadzeniu konkretnej sprawy. Należy odróżnić sytuację, gdy dana osoba nie miała świadomości, albo była przekonana, iż posiada prawo jazdy, w odróżnieniu od osoby, która świadomie łamie zakaz prowadzenia pojazdów.
W sprawach prowadzonych przez Kancelarię Karną adwokata Ernesta Mocarskiego znajdującą się w Warszawie zawsze podchodzimy indywidualnie do danej sprawy oraz staramy się pomóc naszym klientom w kompleksowym zakresie.
Warto zwrócić uwagę, że w sprawach z art. 244 k.k. można uzyskać Wyrok z warunkowym umorzeniem postępowania karnego – wszystkie jednak jest zależne od okoliczności sprawy i odpowiednio sformułowania wniosku, który przekona Sąd w Państwa sprawie. Przykłady takich wyroków możecie Państwo przejrzeć na naszej stroni: www.178akk.pl
Czy można w jakiś sposób obejść zakaz prowadzenia pojazdów ?
W okresie trwania zakazu prowadzenia pojazdów możliwym jest złożenie wniosku o dalsze jego wykonywanie w formie tzw. blokady alkoholowej. Więcej o blokadzie dowiecie się Państwo z naszego artykułu:
Blokada alkoholowa – art. 178a k.k. oraz art. 182a § 1 k.k.w. – jak uzyskać blokadę
Masz problem z art.178a kodeksu karnego, albo z art. 244 k.k. zadzwoń do Adwokata Ernesta Mocarskiego. Adwokata, który pomaga kierowcom.