Dobrowolne poddanie się karze, a jazda po alkoholu – art. 178akk adwokat

Dobrowolne poddanie się karze jest jedną z opcji, jaką osoba podejrzana o popełnienie przestępstwa  prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości – art. 178akk może wziąć pod uwagę w swojej sprawie.

Każda sprawa ma indywidualny charakter i łączy się z innymi okolicznościami sprawy, dlatego razem z adwokatem należy rozważać tego typu możliwość. Często dzięki dobrowolnemu poddaniu się karze można uzyskać zadowalający nasz rezultat.

Kwestię dobrowolnego poddanie się karze możemy rozważyć, jeszcze na etapie postępowania przygotowawczego, czyli przed Prokuratorem albo na etapie postępowania sądowego.

Dobrowolne poddanie się karze przed prokuratorem – art. 335 k.p.k.

Jest to możliwe o ile:

przyznamy się do winy;

– okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości;

– wina nie budzi wątpliwości;

– postawa oskarżonego wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte

 

Potrzebujesz pomocy w sprawie jazdy po alkoholu – art. 178akk. Zadzwoń do adwokata Ernesta Mocarski. Adwokat Warszawa jazda po alkoholu.

 

Powyższe elementy muszą być spełnione. Prokurator wtedy nie wykonuje innych czynności i zamiast aktu oskarżenia kieruje do Sądu wniosek o wydanie na posiedzeniu Wyroku skazującego i orzeczenie kar uzgodnionych z klientem.

 

Podobną procedurę można przeprowadzić również przed Sądem, gdy sprawa już jest w Sądzie. Zgodnie z art. 387 k.p.k. do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania możemy złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze. W takim wniosku:

– proponujemy kary;

– środek karny;

– wysokość zapłaty na Fundusz

Dodatkowo we wniosku powinniśmy uzasadnić, dlaczego w naszej sprawie można wydać wyrok bez przeprowadzenia rozprawy.

 

Uwaga:

– Sąd może uzależnić uwzględnienie naszego wniosku od dokonania w nim wskazanej przez siebie zmiany np. może zmienić środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów poprzez zastosowanie go na dłużej niż chcieliśmy.

Sąd uwzględnia wniosek o ile:

– okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości;

– cele postępowania zostaną osiągnięte mimo nieprzeprowadzenia rozprawy;

 

Nowością od kilku miesięcy jest fakt, iż Prokurator musi wyrazić zgodę na nasz wniosek i przeprowadzenie kary. Oznacza to, że musimy w tej kwestii również rozmawiać z prokuratorem.

Należy pamiętać, iż Sąd obowiązany jest zbadać zgłoszonych we wniosku propozycji co do prawnokarnej oceny jazdy po alkoholu oraz tego, czy wymiar kary będzie odpowiedni. W sprawach o jazdę po alkoholu – art. 178akk kluczowym będzie sprawdzenia uprzedniej karalności

 

Zgodnie z art. 387 § 2 k.p.k. sąd może uwzględnić wniosek o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzania postępowania dowodowego m.in., gdy okoliczności popełnienia przestępstwa i wina nie budzą wątpliwości. Ustalenie spełnienia powyższej przesłanki wymaga także zweryfikowania zgodności zgłoszonych we wniosku propozycji co do prawnokarnej oceny zarzucanego oskarżonemu czynu, wymiaru kary bądź środków karnych z obowiązującymi przepisami prawa karnego materialnego. W przypadku czynu w postaci prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości kluczowe jest sprawdzenie przeszłości karnej podsądnego.

Więcej o samym przestępstwie jazdy po alkoholu dowiecie się z naszego artykułu:

Adwokat Jazda po Alkoholu – art. 178a k.k.

czy oficjalnej strony Policji: https://statystyka.policja.pl/st/kodeks-karny/przestepstwa-przeciwko-2/63464,Prowadzenie-pojazdu-w-stanie-nietrzezwosci-lub-pod-wplywem-srodka-odurzajacego-a.html

Czy warto dobrowolnie poddawać się karze – adwokat warszawa.

Każdy tego typu wniosek powinien być indywidualnie analizowany przez klienta oraz adwokata. Wszystkie zależy od okoliczności sprawy, uprzedniej karalności, postawionych zarzutów oraz ilości wypitego alkoholu. Wniosek można złożyć również samemu bez pomocy adwokata.

https://www.kancelaria-prawo-karne.pl/