Przepisy odnośnie jazdy po alkoholu na rowerze potrafią się dość dynamicznie zmieniać i, mimo że może wydawać się mniej poważna się mniej poważna niż prowadzenie pojazdu mechanicznego w podobnym stanie, jednak obowiązujące przepisy traktują tego typu działania bardzo poważnie.
O ile przepisy art. 178akk odnoszą się do jazdy po alkoholu pojazdami mechanicznymi, to zgodnie z art. art. 87 § 2 kodeksu wykroczeń osoba, która w stanie po użyciu alkoholu prowadzi inny pojazd niż pojazd mechaniczny popełnia wykroczenie podlega karze:
– aresztu;
– albo grzywny
W takim przypadku Sąd nie ma obowiązku orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdu, ale może to zrobić. Oznacza to, że Sąd może orzec zakaz prowadzenia rowerów wobec osoby, która jechała po alkoholu. Tym samym odpowiedzialność rowerzystów jest mniejsza niż osób prowadzących pojazd mechaniczny, aczkolwiek konsekwencje prawne nadal mogą być poważne.
Te same przepisy odnoszą się do jazdy innymi pojazdami niebędącymi pojazdami mechanicznymi.
Mając na uwadze powyższe należy wskazać, iż w przypadku jazdy po alkoholu na rowerze nie możemy stracić prawa jazdy samochodem. Osoba tak może za to utracić możliwość prowadzenia pojazdów niemechanicznych tj. rowerów.
Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o jeździe po alkoholu tj. odnośnie art. 178a kk albo art. 87 kodeksu wykroczeń zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem: