Jazda pod wpływem narkotyków – 178akk – adwokat

Adwokat Jazda Po Alkoholu – Jazda pod wpływem narkotyków jest poniekąd bliźniaczym przestępstwem do jazdy po alkoholu. Ten sam przepis kodeksu karnego tj. art.178a par. 1 kodeksu karnego przewiduje odpowiedzialność za jazdę pod wpływem środka odurzającego.

Podobnie jak w przypadku jazdy po alkoholu, jazda po narkotykach może stanowić:

wykroczenie albo

– przestępstwo

Za oba przestępstwa ustawodawca przewidział identyczną karę.

 

Za jazdę po użyciu środków odurzających grozi nam do 3 lat pozbawienia wolności.

To co różni te przestępstwa to środek, który znajdował się w naszym ciele podczas prowadzenia pojazdu. W przypadku jazdy po alkoholu dość łatwo jest określić ilość zawartego w organizmie alkoholu, co innego jest w przypadku znajdowania się w organizmie środków odurzających. Środki odurzające zupełnie inaczej wpływają na organizm człowieka i mogą znajdować się one w organizmie nawet po kilkunastu dniach po ich zażyciu.

Lista środków odurzających, jakie mogą znaleźć się w naszym organizmie jest dość długa, a sam wykaz możecie Państwo znaleźć na stronach Sejmu:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210000406/O/D20210406.pdf

Za jazdę pod wpływem narkotyków podobnie, jak w przypadku jazdy po alkoholu grozi również zakaz prowadzenia pojazdów.

To co najważniejsze to w Polskim systemie prawnym pojęcie „pod wpływem” środka odurzającego nie zostało zdefiniowane. To Sądy w Polsce pod wpływem działania biegłych często dokonują dość arbitralnego stwierdzenia co jest dolną granicą stężenia odpowiadającego pojęciu bycia pod wpływem.

Pojęcie stany „po użyciu środka podobnie działającego jak alkohol” i stanu „pod wpływem środka odurzającego” nie są zdefiniowane w żadnym akcie prawnym.

To co Sąd musi zrobić to po pierwsze:

– ustalić w ogóle, że w organizmie klienta znajdował się środek odurzający, a kolejno określić, czy wpłynął on na jego zachowanie.

Zgodnie z Wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 4 października 2013 r., sygn.akt. IV KK 136/13, w sprawach o prowadzenie pojazdu po narkotykach koniecznym jest realne ustalenie wpływu środka odurzającego na sprawność psychomotoryczną kierującego.

Najpopularniejszym przykładem jazdy pod wpływem środka odurzającego jest jazd po marihuanie tj. stężenie delta-9-tetrahydrokannabinolu (THC). Biegli w swoich rozważaniach, które bardzo często są kopiowane przez Sądy uznają, iż stężenie 9-THC we krwi powyżej 2,5 ng/ml odpowiada rzekomo 0,5 promila alkoholu etylowego. W swoich działaniach biegli nie badają tak naprawdę stopnia zaburzeń psychomotoryki przy określonych stężeniach THC we krwi, a jedynie pobierają ślinę i przyjmują wygodne dla siebie wartości.

Najwyższe legalne poziomy delta-9-tetrahydrokannabinolu (THC) w nasionach konopi i produktach z nich uzyskanych znajdziecie Państwo poniżej:

https://www.gov.pl/web/gis/najwyzsze-dopuszczalne-poziomy-delta-9-tetrahydrokannabinolu-9-thc-w-nasionach-konopi-i-produktach-z-nich-uzyskanych

Zakaz prowadzenia pojazdów:

Podobnie jak w przypadku jazdy po alkoholu zakaz może być orzeczony na okres:

– od 3 lat do lat 15 – przestępstwo;

– od 6 miesięcy do lat 15 – wykroczenie

 

Szukasz pomocy adwokata w sprawie jazdy po alkoholu – art. 178akk lub jazdy pod wpływem środka odurzającego zadzwoń do adwokata Ernesta Mocarskiego

Więcej o przestępstwie z 178akk dowiesz się z poniższego artykułu:

https://178akk.pl/zakaz-prowadzenia-pojazdow-178a-kk-jazda-po-alkoholu-adwokat-warszawa/