Przesłuchanie na policji po jeździe po alkoholu – jak sobie nie zaszkodzić

Skoro czytasz ten artykuł zapewne interesuje Cię kwestia pierwszego przesłuchania na Policji w związku z jazdą po alkoholu. Pierwsze przesłuchanie jest szczególnie ważne, ponieważ wyznacza ono odpowiednie ramy dla postępowania karnego. To co powiesz na początku może mieć niebagatelne znacznie dla ostatecznego rozstrzygnięcia Twojej sprawy.

Poniżej znajdziesz wszystkie informacje jakie są Ci niezbędne w przypadku zatrzymania Cię przez Policję, co powinieneś robić i jak się zachować:

Zatrzymanie przez Policję za jazdę po alkoholu – co robić podczas Zatrzymania

Po Twoim zatrzymaniu kolejnym, nieuchronnym etapem w postępowaniu jest Twoje przesłuchanie na Policji. Z przedmiotowego artykułu dowiesz się, jak wygląda przesłuchanie, jak się do niego przygotować i co zrobić, aby obronić swoje prawa.

Sposoby wezwania na przesłuchanie:

Jest ich kilka, a są to:

  • Wezwanie pisemne – bezpośrednio po badaniu trzeźwości i zatrzymaniu, policjant może wręczyć Ci pisemne wezwanie z datą, godziną i miejscem przesłuchania;
  • Wezwanie telefonicznej – w praktyce jest to bardzo częsty sposób wezwania podejrzanych o popełnienie przestępstwa jazdy po alkoholu. Podczas zatrzymania Policjant prosi o podanie numeru telefony, a kolejno dzwoni do Ciebie celem ustalenia przesłuchania. Jest to bardzo wygodny i szybki sposób;
  • Wezwanie pocztowe – podobnie jak wezwanie pisemne, otrzymujesz oficjalne wezwanie z terminem obowiązkowego stawiennictwa na Komendzie;
  • Zatrzymanie – następuje w wyjątkowych przypadkach, Policja decyduje o Twoim zatrzymaniu na 24 godzin i w tym okresie przeprowadza przesłuchanie, następnie wypuszcza Cię do domu.

Mając na uwadze fakt, iż Policja może nas wezwać w różny sposób, często o przesłuchaniu dowiadujemy się dzień przed, albo nawet po terminie przesłuchania co wtedy?

„Policjant też człowiek”, należy zadzwonić do Policjanta prowadzącego naszą sprawę i poprosić go zmianę terminu przesłuchania, który zarówno dla nas, jak i dla niego będzie odpowiedni. Zmiana terminu przesłuchania często może mieć znaczenie po to, aby odpowiednio przygotować się do przesłuchania.

Czy adwokat może brać udział ze mną na przesłuchaniu ?

Tak, podczas przesłuchania w sprawie przestępstwa z art. 178a par. kodeksu karnego możesz być reprezentowany przez adwokata. Jest to Twoje prawo jako osoby podejrzanej o przestępstwo jazdy pod wpływem alkoholu. Adwokat może uczestniczyć w przesłuchania, doradzać Ci, interweniować, jeżeli są naruszane procedury, zadawać Ci pytania.

Jak wygląda przesłuchanie:

Po stawieniu się na Komisariacie zostaniesz zaproszony do konkretnego Pokoju. Policjant poprosi Cię o dowód osobisty oraz wręczy Tobie postanowienie o przedstawieniu Ci zarzutu wskazując, że w konkretnym dniu jechałeś pod wpływem alkoholu. Kolejno Policjant:

  • Odbierze dane osobowe: imię, nazwisko, datę urodzenia, adres zamieszkania, nr. tel, e-mail, informację o tym czy masz kogoś na utrzymaniu, dane o karalności, informacje o posiadanym majątku, kwestie związane z leczeniem się u psychologa czy psychiatry;
  • Przedstawia zarzut;
  • Wręcza Pouczenia o prawach i obowiązkach: otrzymuje informacje o swoich prawach, w tym prawie do odmowy złożenia wyjaśnień, odmowy odp. na pytania, prawie zaznajomienia się z aktami, możliwości dobrowolnego poddania się karze;
  • Zapyta nas o to, czy zrozumieliśmy zarzut;
  • Kolejno zapyta czy się przyznajemy czy nie oraz czy chcemy złożyć wyjaśnienia.

Całe przesłuchanie jest zapisywane na podstawie protokołu wyjaśnień, który na końcu jest Tobie dany do odczyty. UWAGA jest to bardzo ważny moment, należy dokładnie przeczytać protokół, sprawdzić, czy zgadza się z tym co mówiliśmy. Jeżeli z czymś się nie zgadzamy należy poprosić o zaznaczanie tego w protokole.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO PRZESŁUCHANIA

Sam sposób przesłuchania już Państwo wiecie jak wygląda teraz należy się do niego przygotować. Plus jest taki, że jak już wiemy co i jak  – to jest nam o wiele łatwiej się przygotować do samego przesłuchania.

Przed przesłuchaniem musisz się zastanowić co chcesz powiedzieć. Czy chcesz dokładnie wskazać pewne elementy związane z jazdą po alkoholu. Czy chcesz odpowiadać na  pytania. Musisz się zastanowić czy chcesz się przyznać do zarzucanego czynu, jakie wyjaśnienia składać. Policjancie mogą Tobie sugerować, iż pewne działania są dla Ciebie korzystne, jednakże może być zupełnie odwrotnie, dlatego też najlepiej przed przesłuchaniem skontaktuj się z adwokatem, który zajmuje się sprawami karnym, najlepiej sprawami dotyczącymi przestępstwa z art. 178a kk.

Podczas przesłuchanie możesz też składać różne dokumenty, które mogą przemawiać na Twoją korzyść. Mogą to być dokumenty związane z samą jazdą po alkoholu, ale też takie, które będą miały wpływa na karę i jej zakres, jak np. dokumenty świadczące o Twojej sytuacji zawodowej i rodzinnej.

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY PODCZAS PRZESŁUCHANIA

Największym błędem, jaki można popełnić jest stawienie się na przesłuchanie nieprzygotowanym. Podejmowanie decyzji pod presją, bez wcześniejszego przemyślenia lub konsultacji z adwokatem, może prowadzić do niekorzystnych decyzji, które zaważą na dalszym przebiegu postępowania.

Podsumowując, odpowiednie przygotowanie, wsparcie prawne oraz zrozumienie swoich praw są kluczowe, aby móc skutecznie obronić się przed zarzutami i minimalizować negatywne konsekwencje związane z prowadzeniem pojazdu po alkoholu.

 

Poniżej w artykule dowiesz się wszystkiego co jest niezbędne do zrozumienia przestępstwa z art. 178a k.k. oraz tego co Ci za nie grozi:

 

Adwokat Jazda po Alkoholu – art. 178a k.k.

 

Poniżej możesz też dowiedzieć się na czym polega „sztuka przesłuchiwania” wykonywana przez Policję:

https://magazyn-ksp.policja.gov.pl/mag/prawo-i-procedury/114527,Sztuka-przesluchania-swiadka.html