Prowadzenie pojazdu mechanicznego bez uprawnień jest uregulowane zarówno przez Kodeks karny, jak i Kodeks wykroczeń – oznacza to, że w zależności od okoliczności jazda bez uprawnień może stanowić albo wykroczenie albo przestępstwo.
Zgodnie z art. 180a k.k. kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami podlega karze:
– grzywny;
– ograniczenia wolności albo;
– karze pozbawienia wolności do lat 2
W razie popełnienia przestępstwa z art. 180a k.k. Sąd zobowiązany jest do orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów.
Zgodnie natomiast z art. 94 kodeksu wykroczeń kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze:
– aresztu;
– ograniczenia wolności albo;
– grzywny nie niższej niż 1.500,00 zł
W razie popełnienia wykroczenia Sąd jest zobowiązany do orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów.
Gdzie jest różnica między wykroczeniem, a przestępstwem? Przestępstwo wystąpi wtedy, kiedy mieliśmy uprawnienia, ale z różnych powodów zostały one nam zabrane np. decyzją Sądu albo decyzją administracyjną, natomiast wykroczenie ma miejsce kiedy jechaliśmy pojazdem nie mając uprawnień, ponieważ ich nie uzyskaliśmy.
Różnicą jest kwestia utraty uprawnień albo ich nie posiadania. Konkludując jak nie mieliśmy uprawnień, a jechaliśmy pojazdem i zostaliśmy zatrzymani to popełniliśmy wykroczenie, ale jak zabrano nam uprawnienia (które kiedyś mieliśmy), a mimo to jechaliśmy to popełniamy przestępstwo.
Przestępstwo z art. 180a k.k. można popełnić tylko w momencie obowiązywania danej decyzji o cofnięciu uprawnień.
Prowadzenie pojazdu mechanicznego po zakończeniu okresu wskazanego w decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi (co równoznaczne jest z nieistnieniem decyzji o cofnięciu uprawnień w obiegu prawnym), bez ich uprzedniego odzyskania, nie może być traktowane jako niestosowanie się do decyzji organu o ich cofnięciu, lecz jedynie jako prowadzenie pojazdu mechanicznego bez posiadania uprawnień, co nie wyczerpuje znamion występku z art. 180a k.k., a stanowi jedynie wykroczenie z art. 94 § 1 k.w.
Prowadzenie pojazdu mechanicznego bez uprawnień jest poważnym naruszeniem prawa, które może skutkować zarówno odpowiedzialnością karną, jak i administracyjną. Ważne jest, aby być świadomym konsekwencji i przestrzegać obowiązujących przepisów, aby uniknąć surowych sankcji.
A wszystkiego zakazie prowadzenia pojazdów możecie Państwo dowiedzieć się z poniższego artykułu:
Zakaz prowadzenia pojazdów ile trwa – jazda po alkoholu – adwokat