Jak zaskarżyć Wyrok Nakazowy w sprawie o jazdę po alkoholu – wzór – 178akk

W związku z jazdą po alkoholu z art. 178a kodeksu karnego wydarza się bardzo dużo czynności. Na początku jesteśmy zatrzymani przez Policję, gdzie już pierwsze nasze słowa i zachowania mają duże znaczenie, jakie Wyrok uzyskamy na końcu.

Wszystkiego o zatrzymaniu przez Policję i jak się zachować podczas zatrzymania dowiesz się z poniższego artykułu:

Zatrzymanie przez Policję za jazdę po alkoholu – co robić podczas Zatrzymania

Pamiętaj, aby zachować spokój, przeczytaj dokładnie protokół zatrzymania oraz przemyśl co chcesz powiedzieć.

Kolejno po zatrzymaniu przez Policję zostaniesz wezwany celem złożenia wyjaśnień i jest to jeden z kluczowych elementów całego postępowania karnego. O tym co robić podczas przesłuchania dowiesz się natomiast z poniższego artykułu:

Przesłuchanie na policji po jeździe po alkoholu – jak sobie nie zaszkodzić

Pamiętaj zawsze staw się na Policji dopiero jak będziesz przygotowany na to co chcesz powiedzieć i to co chcesz osiągnąć.

Po zakończeniu całego etapu postępowania na Policji Twoja sprawa zostanie w końcu skierowana do Sądu. W sprawach związanych z jazdą po alkoholu, jazdą po pijanemu, z art. 178a kk, czy art. 87 kw. bardzo często Sąd wydaje wyrok nakazowy. O samym wyroku nakazowym wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu:

https://www.kancelaria-prawo-karne.pl/artykuly/wyrok-nakazowy-w-postepowaniu-karnym—szybko-milo-i-czesto-bez-naszej-swiadomosci

Wyrok Nakazowy to Wyrok wydawany przy biurku. Nie mamy pojęcie, że został wydany, dowiadujemy się o nim dopiero w momencie kiedy go odbierzemy.

WSKAZÓWKA:

w sprawach jazdy po alkoholu bardzo ważnym jest podanie dokładnego adresu, gdzie będziemy odbierać korespondencje, ponieważ to na ten adres przyjdzie Wyrok Nakazowy.

W wyroku nakazowym sąd orzeka grzywnę albo karę ograniczenia wolności. Tak naprawdę treść Wyroku niczym nie różni się od ostatecznego Wyroku w sprawie. Wyrok zawiera karę, orzeczenie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów oraz orzeczenie o kosztach.

JAK ZASKARŻYĆ WYROK NAKAZOWY ?

Zgodnie z art. 506 § 1 k.p.k. od wyroku nakazowego w terminie 7 dni od jego doręczenia możemy wnieść Sprzeciw. Od razu po samym wniesieniu sprzeciwu, nieważne co w nim i jak napiszemy, czy będziemy go uzasadniać czy też nie, Wyrok Nakazowy traci moc. Oznacza to, że Wyrok Nakazowy nie obowiązuje i sprawa będzie prowadzona na zasadach ogólnych czyli – odbędzie się sprawa w Sądzie, gdzie będziemy wyjaśniać, Sąd będzie przesłuchiwał świadków i przeprowadzał inne dowody. Po tym jak wniesiemy sprzeciw Sąd nowo rozpoznający sprawę w żaden sposób nie jest związany treścią wyroku nakazowego – co to oznacza?

– oznacza to, że może wydać wyrok, gdzie kara będzie lżejsza, ale też może wydać wyrok, gdzie kara będzie bardziej surowa;

 

Po sprzeciwie sprawę dostaje inny Sędzia niż ten co wydał Wyrok nakazowy.

 

To jak napisać sprzeciw ? Co musi się znaleźć w Sprzeciwie:

– data pisma;

– Sąd – do którego wysyłamy sprzeciw;

– nasze dane adresowe;

– sygnatura sprawy np. II K 506/24

– tytuł

 

Przykładowy sprzeciw

 

Warszawa, dnia 8 maja 2029  roku

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli

w Warszawie

IV Wydział Karny

Kocjana 3

01-473 Warszawa

Adam Nowak, ul. Powstańców Śląskich 11, lok.1 , 01-300 Warszawa;

 

Sygn. akt: IV K 240/29

 

SPRZECIW

OD WYROKU NAKAZOWEGO

            Działając we własnym imieniu, niniejszym na podstawie art. 506 § 1 k.p.k. wnoszę sprzeciw od Wyroku Nakazowego wydanego przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli w Warszawie, sygn. akt. IV K 240/29, IV Wydział Karny z dnia 5 maja 2029 r.

 

To wszystko! Możecie Państwo podstawić swoje dane i napisaliście Państwo ważny i prawidłowy sprzeciw od Wyroku Nakazowego. Gratuluję.

 

Po więcej informacji zapraszam do kontaktu:

Adwokat Ernest Mocarski

Tel. 668-359-677

kancelaria@ernestmocarski.pl

www.178akk.pl

www.kancelaria-prawo-karne.pl