Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów

Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów

Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych stanowi jedną z najbardziej restrykcyjnych sankcji przewidzianych przez polskie prawo karne, zarezerwowaną dla najcięższych przestępstw drogowych.

Zgodnie z art. 42 par. 3 k.k. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych DOŻYWOTNIO:

– odnośnie sprawcy, który był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenia pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości, i ponownie jechał po alkoholu (ponowne prowadzenia pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości – art. 178a § 4);

– jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa z art. 173 kk tj. – spowodowania katastrofy w komunikacji, którego następstwem jest śmierć człowieka, lub ciężki uszczerbek na zdrowiu był w stanie nietrzeźwości;

– jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa z art. 177 § 2 (spowodowanie wypadku, które następstwem jest śmierć innej osoby, lub jej ciężki uszczerbek na zdrowiu) lub art. 355 § 2 – spowodowanie wypadku przez żołnierza był w stanie nietrzeźwości, zbiegł z miejsca zdarzenia lub po takim zdarzeniu spożywał alkohol;

Zakaz taki jest obligatoryjny w ww. przypadkach to znaczy Sąd musi go zastosować.

UWAGA:

– tylko w wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami, Sąd może nie orzec dożywotniego zakazu.

Wtedy gdy zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami, sąd może nie orzec dożywotniego zakazu. Obligatoryjny i zarazem bezwzględny dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych sąd orzeka w przypadku ponownego skazania osoby prowadzącej pojazd mechaniczny w warunkach określonych w § 3 art. 42 k.k.

Orzeczenie dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdu to realność dla osób, które już wcześniej były karane za przestępstwa drogowe, zwłaszcza te związane z prowadzeniem pojazdu po alkoholu lub narkotykach, ucieczką z miejsca wypadku lub spożywaniem alkoholu bezpośrednio po wypadku. Nie ma przy tym znaczenia rodzaj prowadzonego pojazdu – zakaz obejmuje wszystkie pojazdy mechaniczne, w tym motocykle czy maszyny rolnicze, a także łodzie.

Czy dożywotni zakaz można złagodzić?

Mimo surowości tego środka, istnieją mechanizmy prawne umożliwiające złagodzenie konsekwencji. Najprostszym sposobem jest odczekanie przynajmniej 15 lat, po których, zgodnie z art. 84 §2a k.k., sąd może uznać zakaz za wykonany. To jednak wymaga od skazanego nieskazitelnego zachowania w tym okresie oraz braku obawy o powtórne przestępstwo.

Alternatywą jest wniosek o możliwość kierowania pojazdami wyposażonymi w blokadę alkoholową, jeśli zakaz był przestrzegany przez minimum 10 lat. To rozwiązanie pozwala na powrót do prowadzenia pojazdów, ale tylko tych zaopatrzonych w tzw. blokadę alkoholową.

O blokadzie alkoholowej więcej dowiecie się Państwo z poniższego artykułu:

Blokada alkoholowa jak uzyskać

Jakie są konsekwencje nieprzestrzegania zakazu?

Niestety, niektórzy kierowcy decydują się na ryzyko i prowadzą pojazd mimo orzeczonego zakazu. Taka decyzja grozi poważnymi konsekwencjami. Zgodnie z art. 244 k.k., niestosowanie się do orzeczonego środka karnego może skutkować karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, niezależnie od okoliczności.

O przestępstwie z art. 244 k.k. dowiesz się więcej z artykułu:

Złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów – przestępstwo z art. 244 kodeksu karnego

Co zrobić, jeśli grozi Ci dożywotni zakaz?

Jeśli znajdujesz się w sytuacji, w której grozi Ci dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, niezbędna będzie pomoc specjalisty z zakresu prawa karnego. Wsparcie profesjonalnej kancelarii prawnej może okazać się kluczowe w skutecznym zminimalizowaniu konsekwencji lub nawet uniknięciu najcięższej z sankcji.

Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów to ekstremalne, ale czasem konieczne narzędzie w rękach sądu, mające na celu ochronę bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Każdy przypadek jest jednak inny, a odpowiednie postępowanie prawne może wpłynąć na ostateczny wynik rozpatrywanej sprawy.

 

Zapraszamy do kontaktu z adwokatem Ernestem Mocarski

www.kancelaria-prawo-karne.pl

www.178akk.pl