Prowadzenie pojazdu pod wpływem substancji psychoaktywnych, takich jak narkotyki, dopalacze czy niektóre leki, wymaga szczegółowego ustalenia ich wpływu na zdolności kierowcy. W przeciwieństwie do spraw związanych z jazdą w stanie nietrzeźwości, gdzie podstawą dowodową są wyniki alkomatów, w tego typu przypadkach niezbędna jest opinia biegłego toksykologa. Co powinna zawierać taka opinia, by była wartościowym dowodem w sprawie? Jeżeli szukasz pomocy przy przestępstwie jazdy po alkoholu albo po narkotykach zgłoś się do adwokata Ernesta Mocarskiego.
________________________________________
Kluczowa rola opinii biegłego
W przypadku podejrzenia prowadzenia pojazdu pod wpływem narkotyków Policja najpierw przeprowadza badanie za pomocą testera narkotykowego, który analizuje ślinę kierowcy. Wynik pozytywny nie jest jednak wystarczającym dowodem. Testery narkotykowe mogą wskazywać błędne wyniki i mają ograniczoną wiarygodność. Dlatego w celu dokładnego potwierdzenia obecności substancji psychoaktywnych kierowca jest kierowany na badanie krwi. Na podstawie tej próbki biegły toksykolog sporządza opinię, która zawiera kluczowe informacje pozwalające ocenić stan kierowcy w momencie zatrzymania.
________________________________________
Co zawiera opinia biegłego toksykologa?
Aby opinia toksykologiczna była pełnowartościowym dowodem w sprawie, powinna zawierać następujące elementy:
1. Rodzaj wykrytej substancji
Biegły określa, jaka substancja psychoaktywna znajdowała się w organizmie kierowcy, np. THC, amfetamina, kokaina czy inny narkotyk.
2. Stężenie substancji w organizmie
Wynik badania krwi powinien być podany w jednostkach ng/ml (nanogram na mililitr).
3. Wpływ substancji na zdolności psychofizyczne kierowcy
Kluczowym elementem opinii jest określenie, w jaki sposób wykryte stężenie substancji wpływało na zdolność prowadzenia pojazdu. Jest to kluczowy element, który jest często lekceważony zarówno przez Sądy, jak i biegłych, albowiem biegli często nie przywiązują do tego wagi i dość automatycznie, na podstawie nikomu niezrozumiałych wyliczeń przyjmują wpływ danej substancji odnosząc się de facto do ram przyjętych przy przestępstwie jazdy po alkoholu z art. 178a kk.
4. Przeliczenie wpływu narkotyków na stan podobny do stanu nietrzeźwości
W wielu przypadkach biegły może wskazać, czy wpływ substancji był równoważny:
o Stanowi po użyciu alkoholu (wykroczenie, art. 87 § 1 k.w.),
o Stanowi nietrzeźwości (przestępstwo, art. 178a § 1 k.k.),
o Braku wpływu na zdolności kierowcy.
5. Stopień społecznej szkodliwości czynu
Biegły powinien uwzględnić, czy zmierzone stężenie narkotyku można porównać np. do minimalnego przekroczenia granicy nietrzeźwości czy stanu silnego upojenia.
________________________________________
Znaczenie opinii w procesie sądowym
Opinia biegłego toksykologa to kluczowy dowód w sprawach o prowadzenie pojazdu po narkotykach. To na niej opiera się sąd, ustalając, czy kierowca dopuścił się przestępstwa lub wykroczenia. Przy wysokim stężeniu narkotyków, wskazującym na stan podobny do nietrzeźwości, kierowca może zostać skazany za przestępstwo z art. 178a § 1 k.k., które wiąże się z:
• Karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności,
• Zakazem prowadzenia pojazdów na co najmniej 3 lata,
• Nawiązką w wysokości minimum 5000 zł.
W przypadku szczególnych okoliczności sąd może zastosować warunkowe umorzenie postępowania, co pozwala sprawcy zachować status osoby niekaranej.
________________________________________
Podsumowanie
Opinia biegłego toksykologa w sprawach o prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków to niezbędny dowód, który precyzyjnie określa wpływ substancji psychoaktywnych na zdolności kierowcy. Dzięki niej sąd może wydać sprawiedliwy wyrok, uwzględniając zarówno okoliczności sprawy, jak i stopień społecznej szkodliwości czynu.
Masz pytania dotyczące tego tematu? Skontaktuj się z adwokatem specjalizującym się w sprawach karnych!
Więcej o przestępstwie jazdy po alkoholu dowiesz się z poniższego artykułu:
Zakaz prowadzenia pojazdów – 178a kk – jazda po alkoholu – adwokat Warszawa