Zaliczenie rzeczywistego zatrzymania prawa jazdy w sprawie jazdy po alkoholu

Bardzo często do naszej kancelarii usytuowanej w Warszawie, przychodzą klienci i pytają: „to od kiedy ja mam zatrzymane to prawo jazdy”? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć wprost na to pytanie.

W polskim systemie prawnym jazda po alkoholu jest traktowana bardzo poważnie i wiąże się z surowymi konsekwencjami. Jednym z kluczowych aspektów postępowania karnego w takich sprawach jest kwestia zatrzymania prawa jazdy oraz zaliczenia okresu tego zatrzymania na poczet środka karnego, jakim jest zakaz prowadzenia pojazdów.

Obowiązek orzekania zakazu prowadzenia pojazdów

Zgodnie z art. 178a § 1 Kodeksu karnego, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości stanowi przestępstwo, za które sąd obligatoryjnie (oznacza to,  że musi, a nie może) orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Co do zasady Sądy orzekają zakaz prowadzania wszelkich pojazdów, ale możliwe jest, aby Sąd zastosował tylko i wyłącznie zakaz prowadzenia pojazdów tego rodzaju, którym prowadziliśmy samochód w momencie popełnienia przestępstwa. Niejednokrotnie udało nam się przekonać Sąd, iż w przypadku zawodowych kierowców wystarczającym jest orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów tylko i wyłącznie kategorii „B” i pozostawienie kategorii „C+E”.

 

Kluczową kwestią jest zaliczenie rzeczywistego okresu zatrzymania prawa jazdy na poczet orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego, sąd powinien zaliczyć na poczet środka karnego jedynie rzeczywisty okres, w którym prawo jazdy było fizycznie zatrzymane przez organy ścigania. Jeśli kierowca, mimo orzeczenia o zatrzymaniu prawa jazdy, faktycznie nim dysponował, to taki okres nie może być zaliczony na poczet środka karnego. Przedmiotowa kwestia dużo bardziej była kontrowersyjna jeszcze kilka lat temu, póki nie wprowadzono „elektronicznego zaboru prawa jazdy”. Obecnie co do zasady zatrzymanie prawa jazdy następuje w dniu zatrzymania i następuje elektronicznie, a następnie jest ono potwierdzane przez odpowiednie organy.

O tym jak zaskarżyć zatrzymanie prawa jazdy dowiesz się z poniższego artykułu:

Jak zaskarżyć postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy w sprawie jazdy po alkoholu

Podstawą prawną, która nakazuje Sądowi z urzędu zaliczyć moment zatrzymania prawa jazdy jest art. 63 ust. 4 k.k., który mówi, że „ na poczet orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów zalicza się okres zatrzymania prawa jazdy lub innego dokumentu”. Sąd powinien to zrobić urzędu w każdym z wyroków i nie musimy sami o to prosić. Czasami jednak zdarza się, iż brakuje tego ważnego elementu w Wyroku i wtedy koniecznym jest skierowanie Wniosku do Sądu o uzupełnienie Wyroku w tym zakresie.

Od momenty zatrzymania prawa jazdy nie możesz prowadzić samochodu, nie zostałeś co prawda pozbawiony uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych, ponieważ te w Polsce może zabrać tylko i wyłącznie Sąd (z małymi wyjątkami) w Wyroku karnym, jednakże przepisy przewidują, iż prowadząc pojazd w takiej sytuacji popełnisz wykroczenie, za które grozi kolejny obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów.

 

Jeśli jesteś w  sytuacji, gdzie zastanawiasz się jak sobie poradzić w związku z jazdą po alkoholu warto skonsultować się z adwokatem specjalizującym się w tego typu sprawach, jak adwokatem Ernestem Mocarski, mającym siedzibę w Warszawie, ale reprezentującym klientów w całej Polsce.