Jazda po alkoholu w polskim systemie prawnym może być albo przestępstwem z art. 178a § 1 k.k. albo wykroczeniem z art. 87 § 1 kodeksy wykroczeń.
Art. 87 kodeksu wykroczeń – jazda w stanie po spożyciu – adwokat pomoc Kierowcom
To czy dany czyn jest przestępstwem, czy wykroczeniem zależy od stężenia alkoholu znajdującego się w naszym organizmie.
Zgodnie z kodeksem wykroczeń dana osoba popełnia wykroczenie w postaci jazdy w stanie po użyciu – art. 87 kodeksu wykroczeń, jeżeli prowadzi pojazd przy stężeniu zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu o wartości: 0,10 mg do 0,25 mg tj. od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ promila we krwi.
Przestępstwo natomiast ma miejsce jeżeli zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila we krwi albo przekracza 0,25 mg w wydychanym powietrzu.
Zgodnie z art. 178a paragraf 1 kodeksu karnego osoba, która prowadzi pojazd w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Przestępstwo to dotyczy wszystkich pojazdów mechanicznych, nie tylko samochodów osobowych.
Oprócz kary pozbawienia wolności Sąd orzeka również:
- zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata – art. 42 2 kodeksu karnego;
- obowiązek uiszczenia świadczenia pieniężnego w kwocie co najmniej 5.000,00 zł na rzecz Funduszu Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej tzw. Fundusz Sprawiedliwości;
Dodatkowo Sąd może nałożyć inne obowiązki na oskarżonego, jak obowiązek leczenia się od uzależnienia.
Kancelaria Adwokacka Ernesta Mocarskiego znajdująca się w Warszawie pomaga Klientom, którzy stanęli przed dylematem obrony w sprawach związanych z jazdą po alkoholu tj. z art. 178a § 1 k.k.