Od kilku miesięcy bardzo dużo mówi się o konfiskacie pojazdów. W niniejszym artykule dowiesz się jak naprawdę wygląda konfiskata pojazdu oraz co możesz zrobić, aby się przed nią uchronić.
Konfiskata pojazdu de facto zależy od dwóch czynników:
- Wysokość stężenia alkoholu we krwi;
- Czy kierowca tylko prowadził pojazd pod wpływem alkoholu, czy też prowadząc ten pojazd spowodował dodatkowo katastrofę lub niebezpieczeństwo w komunikacji.
Jeżeli kierowca tylko prowadził samochód pod wpływem alkoholu, ale nie spowodował katastrofy czy niebezpieczeństwa w komunikacji to Sąd może dokonać konfiskaty pojazdu, jeżeli stężenie alkoholu we krwi podczas jazdy była wyższa niż 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm3.
Jeżeli natomiast dodatkowo kierowca spowodował katastrofę lub niebezpieczeństwo w komunikacji to Sąd może dokonać konfiskaty już, gdy stężenie alkoholu we krwi przekracza 1 promil lub 0,50 mg/dm3.
Skoro już wiemy kiedy grozi nam konfiskata to teraz odpowiedzmy sobie, jak w praktyce ona wygląda. Tutaj trzeba podkreślić, że Policja w całej Polsce różnie podchodzi do konfiskaty pojazdów oraz sposoby ich dokonywania. Jako kancelaria adwokacka mająca siedzibę w Warszawie przez ostatnie 6 miesięcy spotkaliśmy z totalnie różnymi sposobami działania. Co do zasady konfiskata pojazdu wygląda tak, że Policja holuje przedmiotowy samochód na parking policyjny oraz dokonuje tzw. tymczasowego zajęcia pojazdu mechanicznego. Z przedmiotowego zajęcia otrzymujecie Państwo Protokół tej czynności.
Kolejno Prokurator właściwy w sprawie decyduje o zabezpieczeniu przedmiotowego samochodu tzn. wydaje Postanowienie na podstawie, którego zabezpiecza na mieniu podejrzanego grożący mu przepadek samochodu. Prokuratorzy dokonują zabezpieczenia w różny sposób, najczęściej:
- Deponują samochód na parkingu Policyjnym albo
- Deponują go u innej osoby, często bliskiej dla oskarżonego.
Poprzez zdeponowanie samochodu do osoby bliskiej, organy ścigania oszczędzają na dość dużych kosztach deponowania samochodów na parkingach policyjnych.
Czy my możemy coś zrobić z takim sposobem zabezpieczenia samochodu?
Otóż tak: możecie Państwo skontaktować się z nami, gdzie jako adwokaci zajmujący się prawem związanym z jazdą po alkoholu możemy Państwo pomóc skierować odpowiednie zażalenie na ww. zabezpieczenie.
Na postanowienie Prokuratora o zabezpieczeniu pojazdu służy zażalenie, które wnosimy do Sądu właściwego dla sprawy. O tym, jak to zrobić napiszemy w kolejnym wpisie.
W wyniku wniesienia zażalenia, to Sąd zdecyduje czy utrzymać Postanowienie prokuratora czy może oddać Państwu pojazd to czasu końcowego orzekania w sprawie.
Mimo, że nie jest to poprawne ciągle zdarza się, że niektórzy policjanci uznają samochód za dowód rzeczowy i przekazują go osobie bliskiej do przechowania. Tego typu zachowania organów ścigania ma ten plus, że dalej rodzina może użytkować pojazd.
Ważne jest to, że konfiskata pojazdu może dotyczy tylko pojazdów, których jesteśmy właścicielami.
Konfiskata pojazdy to tylko część „kary” za przestępstwo jazdy po alkoholu. O tym co Ci grozi i jak się bronić więcej dowiesz się z artykułu:
Zakaz prowadzenia pojazdów – 178a kk – jazda po alkoholu – adwokat Warszawa
Nowe przepisy dotyczące konfiskaty pojazdów w Polsce mają na celu drastyczne ograniczenie liczby pijanych kierowców na drogach. Konfiskata auta to poważna sankcja, która może wpłynąć na życie kierowcy i jego rodziny. Dlatego tak ważne jest, by w razie oskarżenia o jazdę po alkoholu, skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata, który zna się na zagadnieniu jazdy pod wpływem alkoholu i pomoże zminimalizować konsekwencje prawne.
Jeżeli potrzebujesz wsparcia w tego typu sprawach, adwokat z Warszawy specjalizujący się w prawie karnym może udzielić Ci profesjonalnej pomocy na każdym etapie postępowania.